Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem. Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž). Pojďme si rovnou říct neexistuje správná, ani špatná varianta. To jsem tak nějak pobrala taky hned v prvních letech, kdy co učitel, to styl, co styl, to doporučení. Ono nás to vždy po pár letech navede úplně samo. Třeba tím, že se zraníme nebo jednoduše se v některých pozicích cítíme lépe a jinde ne. Pocit u mě často rozhodoval. Alespoň v józe, když jsem to ještě nezvládala aplikovat na jiné oblasti života.
Co nám říká literatura?
Ta se značně rozchází, nicméně v absolutní většině případů nalezneme pozici právě s pažemi pod tělem, dlaně otočené do podložky.
Zásadní je si říct, co by se mělo v pozici dít a co zase ne. Na to dle mého názoru poskytne odpověď klasická YOGA MALA Sri K. Pattabhi Joise, či skvělé vydání AŠTÁNGA JÓGA, JÓGA DYCHU.
Jedná se o jednu z pozic tzv. závěrečné sekvence, která se skládá ze 7 ásan. Ty je třeba praktizovat v uvedeném pořadí. Ráda si hraji a obměňuji, ale tohle je jedna z mála věcí, které je třeba opravdu dodržovat, pokud si nechceme ubližovat.
Poté, co si krk “zmáčkneme k hrudní jamce” v pozici svíčky, pluhu a karnapídásany, je třeba si hrudník zase náležitě otevřít. Je to tedy kontrapozice těm předcházejícím. No a když si vložíme paže pod zadek, tak k tomu otevření zkrátka nedojde. Dojde naopak k předsazení ramenou a tím často k zatnutí trapéz kolem krční páteře. To úplně nechceme. Nedojde tedy ani k uvolnění hrudní páteře. Což je naprosto zásadní pro hormonální účinek této pozice. Celá závěrečná sekvence nás totiž hormonálně “dává dohromady” a pracuje s hormonální a imunitní soustavou (štítná žláza, brzlík). Jakmile předsadím ramena, neprodýchám, neotevřu, zatnu, zavřu.
Pozn.: Moc děkuji Daliborovi Štědronskému za možnost prodiskutovat s ním viz. odstavec výše.
Snad je to takto srozumitelnější. Určitě nicméně sami zkoušejte, zvlášť ti, které jóga zajímá hlouběji a má chuť se v pozici lehce pohnípat a porýpat.
Účinky pozice – dle tradičního učení
Závěrečné pozice posilují a zpevňují vnější tělesnou schránku – naše fyzické tělo. Očišťují ho. Dle tradičního učení se díky pravidelnému cvičení těchto ásan čistí krev. Po přijetí potravy se živiny z ní dostávají do krve a po 32 dnech vznikne jedna kapka nové krve. 32 kapek nové krve vytvoří jednu kapku životní síly a ta je uchována v korunní čakře. Pokud žijeme nesprávně, myslíme negativně, vykonáváme negativní skutky, životní síla se vyčerpává. Inverzní pozice (svíčka a stoj na hlavě především) nám pomáhají životní sílu uchovávat. Čistíme trávicí orgány a konečník. Čistíme hrdlo, stimulujeme štítnou žlázu a vyrovnáváme hladinu vylučovaných hormonů. Léčí se nespavost, zlepšuje funkce mysli a pokud člověk trpí určitým stupněm mentální retardace, měl by se mu stav postupně zlepšit. Hm…🙂 Toť praví například zmíněná Yoga Mala!
Pokud chceme jógu nejen jako cvičení, ale zažít i její hlubší zdravotní a energetické benefity (v Yoga Male nazváno “odbornou praxí”), je třeba vždy dodržet praxi závěrečných ásan. Tedy klidně jen pozdravy slunce a tato sekvence. To se nazývá denním minimem a zažít to můžete spolu se mnou v kurzu Feel Good (jedna z lekcí je právě toto denní minimum). Pozn.: Členové “I WANT IT ALL” platformy PETRAMOVES jej mají automaticky ve svém účtu.
Zároveň se dočteme, že pokud závěrečnou sekvenci vynecháme, mohou přijít choroby. Uvedené ásany zabezpečují rovnováhu celého těla a vrací všechny tělesné systémy do normálního stavu. Tělo a mysl se utiší!
Kam tedy s nimi?
Možná jste jako já dospěli k závěru, že variant je spousta a proti gustu žádný dišputát. Aneb záleží na kontextu, souvislostech, očekávání od dané praxe či aktuálním pocitu. Pro mě je zásadní si uvědomit rozdíly a vědět PROČ jsem zvolila tak, jak jsem zvolila. Snad jsme všichni o něco moudřejší.
A pokud Vás ryba zajímá jen na talíři, tak jste jistě nedočetli až sem a žijete si vesele dál i s rukama pod zadkem nebo kdekoli jinde.
Namasté ❤️